Chmura obliczeniowa – co to takiego?

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę. W prostym tłumaczeniu dotyczy udostępnienia usługi oferowanej przez dane oprogramowanie w oparciu o konieczną infrastrukturę, bez konieczności nabywania niezbędnych licencji, czy instalowania i administracji oprogramowaniem. Ten wirtualny model możemy porównać dla przejrzystości rozumienia np.: do firmy budowlanej, która udostępnia swój sprzęt i ludzi do wszelkich prac, niezależnie od tego jakie to będą prace czy budowa drogi, a może usługi remontowe. Cel jest określany przez klienta. Natomiast dostawca skupia się na tym, aby dać jak najlepsze narzędzia oraz eksperckie doświadczenie.

Dlaczego chmura?

Największymi atutami chmury są przede wszystkim dostępność i spore oszczędności. Dzięki chmurze zyskujemy ciągły dostęp do zgromadzonych zasobów i programów z każdego miejsca na świecie, gdzie jest dostęp do Internetu. Z chmury każdy użytkownik sieci korzysta niemal na co dzień. Wystarczy wspomnieć o poczcie Gmail, Dropbox, Google docs czy Youtube. Coraz częściej przedsiębiorcy przenoszą swój biznes do chmury.  Z badania przeprowadzonego w 2011 na zlecenie Komisji Europejskiej przez IDC wśród firm, które korzystają z chmury obliczeniowej, wynika, że oszczędności z tym związane wyniosły średnio 10-20% kosztów IT. W przypadku 36% przebadanych przedsiębiorstw wykorzystanie chmury obliczeniowej wygenerowało oszczędności w wysokości 20% wydatków na IT lub wyższej. Czas wprowadzenia usługi jest znacznie krótszy niż rozwiązań infrastrukturalnych. Cloud jest też tańszy — zarówno podczas wdrożenia, ponieważ nie ma potrzeby kupowania sprzętu i oprogramowania, jak i na etapie utrzymania, bo obsługę i utrzymanie zwykle zapewnia dostawca usługi. Zamiast kupowania licencji, dysków, aktualizacji, serwerów – opłacasz niewielki miesięczny abonament, który umożliwia Ci dostęp do potrzebnych narzędzi i funkcji. Dostęp do danych otrzymujesz z poziomu dowolnego urządzenia, w tym popularnych sprzętów mobilnych, takich jak smartfony oraz tablety. W przypadku awarii komputera, podłączasz nowy i od razu możesz przejść do dalszej pracy. Nie musisz instalować programów, aktualizacji, serwerów baz danych itd. Również nie ponosisz kosztów zakupu i amortyzacji serwera oraz oprogramowania serwerowego. Korzystasz z najnowocześniejszych, wydajnych i na bieżąco aktualizowanych rozwiązań informatycznych przez przeglądarkę internetową.

cloud mysales

Czy to bezpieczne?

Większość systemów w chmurze posiada certyfikat SSL gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa danych. W celu zabezpieczenia danych, zarówno wysyłanych jak i odbieranych przez system, stosowana jest technologia szyfrowanego połączenia SSL (Secure Socket Layer) wykorzystywana między innymi w systemach internetowego dostępu do kont bankowych. Ale bezpieczeństwo to nie tylko SSL, to także zawodowi specjaliści w obszarze IT, podchodzący profesjonalnie do swojego zadania, dbając o system i Twoje dane. Dostawcy oprogramowania udostępnianego w chmurze inwestują w profesjonalny sprzęt, odpowiednie zabezpieczania i wykwalifikowanych administratorów, którzy czuwają 24 godziny na dobę nad bezpieczeństwem systemu. Warto także podkreślić, iż w większości przypadków, kopie bezpieczeństwa są przechowywane w kilku niezależnych, profesjonalnych serwerowniach, aby w razie problemów było możliwe jak najszybsze i zarówno bezpieczne odtworzenie danych. Zapewnienie równoważnych zabezpieczeń w jednym przedsiębiorstwie wiązałoby się z ogromnymi kosztami, które dostawca oprogramowania w chmurze rozkłada na tysiące użytkowników. Tym samym chmura jest równocześnie bezpieczna i tania.

mySales to bezpieczny i nowoczesny system w chmurze – ale o korzyściach tego rozwiązania napiszę w kolejnym wpisie.

Autorka: Olga